Turkish

Sanat iletişim kurar

The Dreaming Man
The Dreaming Man

1959 yılında kuzey Fas’ta Tetouan’da doğan Hollandalı bir görsel sanatçı olan Salman Ezzammoury, genç yaşta Hollanda’ya taşındı. Apeldoorn’daki Fotovakschool’deki fotoğrafçılık çalışmaları ve Utrecht’teki Sivako’daki grafik teknikleri mevcut çalışmaları için sağlam bir teknik temel oluşturdu. Resim ve fotoğrafçılığı birleştiriyor.

Çok geçmeden başarılı bir sanatçı, hatta bir fotoğrafçıdan bile öte, yani dünyayı mümkün olduğunca gerçekçi bir şekilde temsil etmeye çalışmadığı, ancak çeşitli teknikleri uygulayarak çalışmalarına ekstra bir boyut katmayı başardığı anlamına geliyor. Konusuna mümkün olduğunca yaklaşmak istiyor, çekirdeğini açığa çıkarmak için neredeyse tarama yapmak istiyor. Aynı zamanda insanları da çok seviyor: gerçekten adam arkadaşıyla ilgileniyor ve onları nasıl sevgiyle göstereceğini biliyor.

Analogdan dijital çağa geçişi zahmetsizce yaşadı. Geçmişte olumsuzlarını fiziksel olarak farklı şekillerde manipüle etmeyi başardığı yerlerde, günümüzde fotoğraflarını eşsiz sanat eserlerine dönüştürmek için görsel sanatlardan elde edilen her türlü tekniği kullanmaktadır.

Görüntüleriyle duygularını ifade etmeye çalışır. Temel olarak, bir an, bir durum ya da bir yer hakkındaki tecrübesiyle ne hissettiğini netleştirmekle ilgilidir. Bu nedenle çalışmalarının çok şiirsel bir karaktere sahip olması ve izleyicinin kendi derneklerine yer bırakması şaşırtıcı değildir.

Salman seyahat etmeyi ve dünyayı daha fazla keşfetmeyi sever. Son yıllarda, diğerleri arasında Hong Kong, Japonya ve İzlanda’ya gitti. Bu yolculuklar ayrıca Hollanda ve yurtdışındaki çeşitli sergilerde gösterilen birçok yeni çalışmayla sonuçlandı.

1987’den beri adına yurtiçi ve yurtdışında 300’den fazla sergi açtı.

Salman da çalışmalarına bir mesaj verir. Sanatın sadece toplumu zenginleştirdiğine değil, sanatın insanları bir araya getirdiğine inanıyor. Daha iyi bir dünya için sanat gereklidir.

Binnur Zengin