Polish

Sztuka przemawia

Water-Honey-Melon
Water-Honey-Melon

Salman Ezzammoury – holenderski artysta wizualny. Urodził się w 1959 roku w Tetouanie Północno-Marokańskim, a do Holandii przeprowadził się w wieku dziecięcym.
Nauka fotografii w Fotovakschool w Apeldoorn i techniki graficznej  w Sivako w Utrechcie stanowiły solidną podstawę techniczną dla jego obecnej pracy. Artysta łączy bowiem w swojej twórczości malarstwo i fotografię.
Szybko stał się odnoszącym sukcesy artystą, a nawet bardziej artystą niż fotografem, co oznacza, że nie stara się pokazywać świata tak realistycznie, jak to tylko jest mozliwe.
Realizując swoje zadanie korzysta z różnych technik, a przez to nadaje dodatkowy wymiar swoim obrazom. Chce jak najbliżej zbliżyć się do podmiotu swojej pracy, tak blisko jakby chciał dostać się do środka aby odsłonić jego wnętrze.
Salman kocha ludzi: jest autentycznie zainteresowany bliźnim i doskonale wie w jaki sposób portretować czlowieka, wkladajac w to dużo serca.

Bez wysiłku przeszedł od ery analogowej do cyfrowej. Podczas gdy w przeszłości zajmowal się fizycznym wywoływaniem i obróbką swoich negatywów na różne sposoby, teraz do tych celów używa mediów cyfrowych, które mają zastosowanie w realizacji obrazu,
W ten sposób przekształca swoje fotografie w wyjątkowe dzieła sztuki.

Poprzez swoje obrazy próbuje wyrazić swoje uczucia. Chodzi głównie o wyjaśnienie, co czuje w swoim doświadczeniu chwili, sytuacji lub miejsca. Nic więc dziwnego, że jego praca ma bardzo poetycki charakter i pozostawia widzowi miejsce dla własnych skojarzeń.
Salman uwielbia podróżować i ciągle odkrywać świat. W ostatnich latach podejmował podróże m.in. do Hong Kongu, Japonii i Islandii. Te podróże zaowocowały również wieloma nowymi pracami.

W międzyczasie jest autorem wielu wystaw indywidualnych oraz uczestnikiem w licznych wystawach zbiorowych i galeriach fotografii. Od 1987 roku jego prace były prezentowane na ponad 300 wystawach w Holandii i poza jej granicami.
Prace Salmana zawierają również przesłanie. Uważa on, że sztuka nie tylko wzbogaca społeczeństwo, ale przede wszystkim sztuka łączy ludzi i jest narzędziem do budowy lepszego świata.`

By Maria Sujecka Photographer
form Poland, residing in Utrecht, Netherland